Publikace pro veřejnost


 
 
    
   
 

 
   

Pokud hledáte inspiraci, co uvařit vašim dětem k věčeři, nebo jste školáky, kteří sami rádi vaří, doporučujeme knihu:
Zdravé a rychlé večeře pro školáky, BŘEZKOVÁ, V. - POSLUŠNÁ, K. - POKORNÁ J., C-press, Brno, 2011

Autorky Veronika Březková (nyní Suchodolová), Kamila Poslušná (nyní Jančeková) a Jitka Pokorná pracují v Poradně výživy pro děti a Laktační poradně jako poradkyně  a knihu vřele doporučují všem maminkám, které si každý večer lámou hlavu s tím, co chutného a zdravého připravit k večeři. Všechny recepty jsou odzkoušené samotnými autorkami, které tedy mohou garantovat jejich praktičknost, rychlost, ale i nutriční vyváženost.

Jednoduché recepty jsou seřazeny unikátním způsobem podle ročních období  s ohledem na sezonní nabídku surovin a jsou sestaveny podle potravinové pyramidy, aby kombinace potravin byla vyvážená. Kromě receptů v knize naleznete ještě zásady pestrého jídelníčku a správného stravování dětí školního věku.

K dispozici v síti knihkupectví v celé ČR, nebo přímo v naší poradně.


Pro těhotné a kojící ženy doporučujeme knihu:
Výživa a léky v těhotenství a při kojení. POKORNÁ, J. - BŘEZKOVÁ, V - PRUŠA, T. Era, Brno, 2008
 

Během těhotenství i v období kojení se žena setkává se spoustou názorů a doporučení, jak se stravovat, aby vše probíhalo bez problémů a miminko bylo zdravé a spokojené. Jak se však vyznat v záplavě informací? Jak oddělit smysluplné a odborně podložené rady od neopodstatněných návodů a falešných pověr? Autoři, odborníci na výživu a farmakologii, se snaží usnadnit orientaci v této problematice. Jejich doporučení vycházejí v první řadě ze správného složení stravy – naučí vás sestavovat jídelníček podle pater potravinové pyramidy, objasní význam jednotlivých živin. Doporučí optimální váhový přírůstek a upozorní na důležitost dodržování pitného režimu v těhotenství a především v období kojení. Kniha poradí, jak vhodným stravováním předcházet nejčastějším zdravotním problémům. Věnuje se také zásadám užívání léčiv, vitaminových preparátů, doplňků stravy a léčivých rostlin v těchto obdobích a jejich možnému vlivu na dítě. Publikace se zaměřuje na principy zdravé výživy nejen během těhotenství a kojení, ale i v prekoncepčním období, v němž lze (v ideálním případě) položit základní kameny zdraví budoucího potomka. Pokusí se rovněž vyvrátit některé zakořeněné mýty související s výživou těhotných a kojících žen. V knize dále najdete: - návykové látky a jejich vliv na plod a dítě - výživa a prevence alergií - biopotraviny a alternativní výživové směry - příklady jídelníčků.

Comments